Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Fiyat Al

170
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Fiyat Al

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Zorunlu trafik sigortası olarak adlandırılan zorunlu karayolu motorlu taşıt mali sorumluluk sigortası trafikte oldukça önemlidir. Trafik sigortası fiyatları, araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biridir. Trafik sigortası zorunlu bir sigortadır. Yoldaki her motorlu araç bu işlemi yapmak zorundadır.  

Bu yazımızda trafik sigortası ve önemi hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım, iyi okumalar!  

Trafik Sigortası Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?  

Türkiye’de en yaygın sigorta türlerinden biridir. Zorunlu trafik sigortası, bir kaza durumunda araç sahiplerinin zararlarını karşılamaktadır. Yani zorunlu trafik sigortası suçlunun verdiği zararın giderilmesini ve masumun mağdur olmamasını sağlar. 

Trafik Sigortası Hakkında Bilgiler  

 Bu çok yaygın bir sigorta türü olmakla birlikte trafik sigortası konusunda bilinen birçok yanlış mevcuttur. İşte trafik sigortası hakkında bilmeniz gereken doğru bilgiler:  

  • Trafik sigortası, kanunla öngörülen zorunlu bir prosedürdür. Yoldaki her sürücünün aracına yaptırması gerekiyor. Aksi takdirde hem çevresini tehlikeye atmış olur hem de aracının bağlanmasına ve para cezasına çarptırılmasına neden olur.  
  • Bahsettiğimiz sigorta ile kaza sonucu oluşan araç hasarını ödeyemezsiniz. Kasko, kendi aracınıza verilen hasar ile ilgilenir.  
  • Aracınızda meydana gelen hasarlara ek olarak, kaza anında araçta bulunan sizin ve yakınlarınızın sağlık giderleri bu sigorta kapsamında değildir. 
  • Kullanılmış bir araba satın alıyorsanız, önceki sahibinin muhtemelen trafik sigortası vardır. Ama unutmayın ki bu yeterli değil. Eski sigorta sadece 15 gün geçerli olmaya devam edecektir. Bu nedenle, kullanılmış bir araba satın alırsanız, sigortanızı yenileme sürecini başlatmayı unutmayın. 
  • Trafik sigortasının poliçe süresi 1 yıldır. Bu nedenle, yıllık güncelleme çok önemlidir. 
  • Trafik sigortası, araca ve duruma göre değişebilen maddi hasar, sağlık giderleri ve ölüm olmak üzere 3 durumu kapsar. Karşı tarafa verdiğiniz zararlar, kaza sonucu karşı tarafın ihtiyaç duyduğu tıbbi tedavi ve kazada bir kişinin ölümü halinde yakınlarına ödenmesi gereken tazminatlar sigortanız kapsamındadır.  
  • Prim fiyatları, tercih ettiğiniz sigorta şirketine ve araç modelinize göre değişiklik gösterebilir. Araştırmanızı yaparken bu bilgiyi aklınızda bulundurun. 
  • Zorunlu trafik sigortasında herhangi bir hasar bulunmadığının tespiti halinde hasarsızlık indiriminden yararlanılabilir.  
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kasko Nedir?

Hadi, vakit kaybetmeden trafik sigortası fiyat al ! Yazımız ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bekliyor olacağız 😊  

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın