Yeni Uzay Kuvvetleri Füzesi Hakkında Merak Edilenler

276
Yeni Uzay Kuvvetleri Füzesi Hakkında Merak Edilenler

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

ABD’nin yeni uzay kuvvetleri füzesi hakkında merak edilen bilgileri, 17 kat daha hızlı uzay kuvvetleri füzesinin özelliklerini ve hızını sizler için inceledik.

Geçen hafta Beyaz Saray, ABD ordusunun yeni şubesi Uzay Gücü’nün bayrağını tanıttı. Başkan ayrıca ABD’nin bugün sahip olduklarımızdan 17 kat daha hızlı olacak yeni bir “süper kandırıcı füze” geliştirdiğini söyledi. 

Roketler ve füzeler hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmiyorum ama temel fiziği biliyorum. Ve dürüst olacağım, bu çılgınca görünüyor. Karşılaştırma için, mevcut füzeler arasında UGM-133 Trident II en hızlısı olabilir. Saniyede yaklaşık 8.06 kilometreye ulaşan denizaltı tabanlı bir füze. Evet, bu zaten delicesine hızlı. 

Peki ya bunu 17 katına çıkarırsanız? Bu, bir füzenin saniyede 137 kilometre hıza sahip olacağı anlamına geliyor. Bu, sesin yaklaşık 400 katı hızıdır. Ülkeyi, kıyıdan kıyıya 30 saniyede seyahat edebilir. Ne alacağını görmek için bir tahmin yapalım. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   NASA Yeni Nesil Uzay Giysileri Nasıl Tasarlanacak? Yapay Zeka Etkileri

Gerçeklik kontrolü

Uzay Kuvvetleri Füzesi
Uzay Kuvvetleri Füzesi

Detay verilmedi ama sanırım burada bir balistik füzeden bahsediyoruz. Tüm uçuşu boyunca bir jet motoru tarafından tahrik edilen bir seyir füzesinin aksine, balistik bir füze çok daha yüksek hızlara ulaşmak için bir roket motoru kullanır. Ancak roket sadece birkaç dakika yanar. İlk takviye aşamasından sonra, temel olarak, mermi gibi, yerçekimi etkisi altında yay benzeri bir yörüngede hareket eden, güçsüz bir mermidir. 

Ayrıca, havanın çok az olduğu bir irtifada seyahat ettiğini güvenle varsayabiliriz. Atmosferde hiçbir şeyin 137 km/s hızla gidebileceğini sanmıyorum – hava sürükleme kuvvetleri çok büyük olurdu. Açıkça sadece atmosferde seyahat edebilen füzelere bakarsanız, MIM-104 Patriot Mach 5 hızıyla en hızlısı. Yani süper hızlı bir füze istiyorsak uzayda olması gerekecek. 

Aslında, bu yeni hızlı füzeyi modellemek için gerçekten sadece iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi daha iyi bir isim. Ona süper-duper füze deyip durmayacağım – bu çok saçma. Bunun yerine Trident II’den esinlenerek ona Zoom Spear I adını vereceğim. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tarım 4.0 Nedir? Tarım 4.0'ın Avantajları

İkincisi, bir kitleye ihtiyacımız var. Bu, adından daha zordur, çünkü bir füzenin kütlesinin çoğu yakıttadır. Bir füzenin daha hızlı gitmesini istiyorsanız daha fazla yakıta ihtiyacınız var, bu da kütleyi artıracak. Çoğu rokette, yük, aracın toplam kütlesinin sadece yüzde 2 ila 5’i kadardır; buna yük fraksiyonu denir. Diyelim ki Trident II, yüzde 5’lik bir yük oranı ile 59.000 kg’lık bir kütleye sahip. Bu, yükü yaklaşık 3.000 kg’a getirir. (Bu yüksek olabilir, ama sadece bana bağlı kalın.) Bu, gerçekten hızlı ilerlemek istediğim kısım. 

Trident II gibi 8,06 km/s hızla hareket eden bir yükünüz varsa, onu bu kadar hızlı almak için enerji gerekir. Bunu, yükün hem kütlesine hem de hızına bağlı olan bir miktar olan kinetik enerji olarak hesaplayabiliriz. 

Sizin de bu yeni füze hakkında yorumlarınız varsa aşağıda paylaşmayı unutmayın. 🙂

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın