Volvo Fosilsiz Çelik Kullanımına Geçti

364
Volvo Fosilsiz Çelik Kullanımına Geçti

Volvo Cars, montaj hatlarında kullanılmak üzere fosilsiz çelik geliştirmeyi araştırıyor.
İsveçli otomobil üreticisi, olasılığı ortaklaşa araştırmak için İsveçli çelik üreticisi SSAB ile birlikte çalışıyor.
Volvo, otomobil gövdeleri için fosilsiz çelik kullanmaya çalışan ilk otomobil üreticisidir.

Volvo Cars, montaj hatlarında kullanılmak üzere fosilsiz, yüksek kaliteli çelik geliştirmeyi ortaklaşa keşfetmek için İsveçli çelik üreticisi SSAB ile birlikte çalıştığını söyledi. İşbirliği, Volvo’yu SSAB ve onun HYBRIT girişimi ile çalışan ilk otomobil üreticisi yapıyor ve otomobil üreticisinin “çelik endüstrisinin fosilsiz çelik geliştirme alanındaki en iddialı ve gelişmiş projeleri” dediği şey.

HYBRIT, SSAB, demir cevheri üreticisi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall tarafından başlatıldı. HYBRIT’in amacı, geleneksel olarak demir cevheri bazlı çelik üretimi için gerekli olan koklaşabilir taş kömürünü fosilsiz elektrik ve hidrojenle değiştirmektir. Volvo’ya göre sonuç, karbon ayak izi olmayan, dünyanın ilk fosilsiz çelik üretim teknolojisi olabilir.

İşbirliğinin bir parçası olarak Volvo, HYBRIT’in İsveç Luleå’daki pilot tesisinden hidrojeni azaltılmış demirden yapılan SSAB çeliğini kullanan ilk otomobil üreticisi olacak. Başlangıçta Volvo, çeliği test amacıyla kullanmayı planlıyor ve bunu bir konsept otomobilde kullanabileceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   BMW'nin Yeni Mini Elektrikli Bisikleti: CE 02

SSAB, 2026’dan itibaren piyasaya ticari ölçekte fosilsiz çelik tedarik etmeyi hedefliyor ve Volvo’nun hedefi, bunu üretim otomobillerinde kullanan ilk otomobil üreticisi olmak.

Volvo patronu Håkan Samuelsson, “Toplam karbon ayak izimizi sürekli olarak azalttığımızdan, çeliğin daha fazla ilerleme için önemli bir alan olduğunu biliyoruz” dedi. “SSAB ile fosilsiz çelik geliştirme konusundaki işbirliği, tedarik zincirimizde önemli emisyon düşüşleri sağlayabilir.”

SSAB başkanı ve CEO’su Martin Lindqvist, “Son müşteriye kadar tamamen fosilsiz bir değer zinciri oluşturuyoruz” dedi. “Çığır açan teknolojimiz neredeyse hiç karbon ayak izine sahip değil ve müşterilerimizin rekabet gücünü güçlendirmeye yardımcı olacak. Volvo Cars ile birlikte geleceğin otomobilleri için fosilsiz çelik ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Volvo, küresel çelik endüstrisinin dünya çapındaki doğrudan karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturduğunu, bunun büyük ölçüde endüstrinin koklaşabilir taş kömürüne bağlı yüksek fırınları kullanan demir cevheri bazlı çelik üretim teknolojisi tarafından domine edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Volvo, otomobilleri için çelik ve demir üretimiyle ilgili CO2 emisyonlarının, araca giren bileşenlerin malzemesinden ve üretiminden kaynaklanan toplam CO2 emisyonunun geleneksel olarak çalışan bir otomobilde yaklaşık yüzde 35’ini ve tamamen elektrikli bir otomobilde yüzde 20’sini oluşturduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Lamborghini Countach LPI 800, Lüks Araçlar

Volvo, SSAB ile işbirliğinin genel iklim eylem planındaki en son girişim olduğunu ve otomobil üreticisinin “otomobil endüstrisindeki en iddialı olanlar” arasında adlandırdığı bir girişim olduğunu söylüyor. Şirket, planının en önemli parçasının 2030 yılına kadar dizisinde yalnızca tamamen elektrikli otomobillerle tamamen elektrikli bir otomobil markası olmak olduğunu söyledi.

Volvo, planın tamamen EV serisi ile egzoz emisyonlarını ele almanın ötesine geçtiğini söyledi. Aynı zamanda “şirketin daha geniş operasyonlarında, tedarik zincirinde ve malzemelerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı yoluyla karbon emisyonlarının üstesinden gelmeyi amaçlıyor.”

Kısa vadede bu ve diğer adımlar, otomobil başına yaşam döngüsü karbon ayak izini 2018 ile 2025 arasında yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor. Volvo daha önce 2040 yılına kadar iklim nötr bir şirket olmak istediğini söylemişti.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın