Tramer Nedir?

642
Tramer Nedir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Tramer nedir sorusu araç alım satımlarında sıkça karşılaşılan bir konudur. İkinci el araç almak isteyenlerin Tramer sorgusunu mutlaka yaptırmaları gerektiği ve sorgu sonucuna göre alıma karar verilmesinin uygun olduğu dile getirilir. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu’nun kısaltması olan Tramer aslında aracın geçmişini ve bugününü bizlere sunan bir kayıt sistemidir. Plakaya göre sorgulama yapıldığında aracın sigorta bilgileri, kaza bilgileri, kaza eksper raporları, vergi ve ceza borçları gibi pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür. Tramer nedir ne işe yarar sorusunun cevabı aracı tanımaya yönelik verilen bilgilerin bütünü olarak bilinmelidir. Aracın değerinin piyasaya uygun olarak belirlenmesini ve ileride bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını bu bilgiler sayesinde anlamak mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Nike Ayakkabı ile Spor Kombinleri

Tramer ile Hasar Kaydı Arasındaki Fark Nedir?

İkinci el araç alımlarında aracın geçmiş bilgilerine ulaşmak hem değerinin tespiti hem de alıma uygun olup olmadığının belirlenmesinde önemli rol oynar. Aracın dış yüzeyini kaplayan kaportada meydana gelen hasarlar ve parça değişimleri aracın değerini etkileyen önemli faktörlerdir. Tramer ile hasar kaydı arasındaki fark araç hakkında alınan bilgilerle ilişkilidir. Hasar kaydı Tramer bilgilerinin sadece bir kısmını oluşturur. Aracın genel bilgileri ise hasar kaydından daha fazladır. Aracın kayıtlı modeli, değişen parçaları, kaza sorumluluk oranları, sigorta bilgileri, vergi ve cezalara ilişkin bilgiler Tramer kaydıyla ulaşılan araca ait diğer önemli bilgiler arasında yer alır. 

Tramer Nasıl Sorgulanır?

Araca ait tüm bilgileri içeren Tramer kayıtlarının tümünü sadece Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu tek bir dokunuşla sorgulayabilmektedir. Tramer nasıl sorgulanır sorusu Sigorta Gözetim Merkezi (SGM) ve E-Devlet sayesinde çözüme kavuşmaktadır. Ancak her sorgu ayrı bir işlem gerektiriyor. E-Devlet üzerinden kendinize ait aracın sigorta, vergi, muayene ve cezalarına ilişkin sorgulama yapabilirsiniz. Aracın hasar kaydı, değişen parçası ve diğer bilgilere ise SGM yardımıyla ulaşmak mümkün. SGM İnternet sitesine kaydolarak aracınız için her sorguyu ayrı ayrı ve ücretli bir şekilde yapabilirsiniz. Siteden her bir sorgu 10,25.-TL olarak ücretlendirilir. Ayrıca 5664’e plakayı göndererek hasar kaydına ulaşabilirsiniz. Kaza detayları ve değişen parça için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazarak SMS göndermeniz gerekmekte. Sorgular 11.-TL olarak ücretlendiriliyor ve araç sahibi olmanız gerekmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Eskiyen Araçlar Nereye Gidiyor? Kullanılmış Araç İthalatı

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın