Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

742
Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi için, hasar anında karşıdakinin uğrayabileceği can ve mal zararlarını teminat altına alan zorunlu bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların araç kullanmasına izin verilmez. Bu sigorta türü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası, aracın araca verdiği hasarı değil, sadece diğer hasarlı aracın hasarını karşılar.

Trafik sigortası
Zorunlu trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası olmayan veya süresi dolan araçlar, görülebilecek şekilde trafiğe girmeleri engellenecek şekilde işlenir (bağlanır). Her araç sahibi, zorunlu trafik sigortası yaptırmak ve sigorta süresi dolmadan yenilemekle yükümlüdür. Bu zorunlu sigortaya sahip olmayan kişilerin araçları ulaşım şubelerinin otoparklarına getirilmektedir. Bu yüzden para cezası ile yolda sürüşe devam etmek mümkün değil. Araç hemen trafiğe kapatılır. Bundan sonra aracı geri almak kolay değil. Aracı satın almak için trafik sigortası yaptırılması gerekmektedir. Durum, aracın bulunduğu otoparkta görevlilere bildirilecektir. Belge teslim edilmelidir. Bundan sonra, araç sigortasız sürdüğü için para cezası verilir. Aracın otoparka park edildiği her gün için bir ücret ödenir.

trafik sigortası
Zorunlu trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlendi mi?

Zorunlu trafik sigortası fiyatı, sigorta devreye girdiğinde sabit tutuldu. Ancak zorunlu trafik sigortası fiyatları henüz belirlenmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Sigorta Nedir?

1 Temmuz 2008’de trafik sigortası fiyatları açıklandı. Her sigorta şirketi hasar geçmişinizi dikkate alarak kişiye ve araca özel fiyat yapısı oluşturur. Bu nedenle her sigorta şirketi farklı fiyatlar belirlemektedir. Sigorta şirketinizden trafik sigortası ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Artık istediğiniz hizmet kapsamına ve bütçenize uygun bir trafik sigortası yaptırma fırsatına sahipsiniz. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası yaptırmadan önce çeşitli firmalardan fiyat teklifi almak, alternatifleri değerlendirmek ve size en uygun hizmeti sunan sigorta şirketini seçmek önemlidir.

Trafik sigortası
Trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu?

2013 yılında çıkan bir yönetmelik, sürücüler için trafik sigortası zorunluluğunu kaldırdı. Yeni düzenleme ile güvenlik ekipleri, rutin trafik kontrolleri sırasında bilgisayar tabanlı cihazlarıyla plakalarını kontrol ederek aracın zorunlu trafik sigortasına sahip olup olmadığını öğrenebilecek. Trafik sigortası fiyat alarak en uygun sigortayı şirketinize yaptırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araç Sigorta Şirketleri

2013 yılında çıkan bir yönetmelik, sürücüler için trafik sigortası zorunluluğunu kaldırdı. Yeni düzenleme ile güvenlik ekipleri, rutin trafik kontrolleri sırasında bilgisayar destekli cihazlarla araç plaka sorgulaması yaparak aracın zorunlu trafik sigortası olup olmadığını görebiliyor.

Poliçenizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Araçta trafik sigortasının bulunmaması durumunda ayrıca bir cezai yaptırım uygulanmayacak, ancak sorgulama cihazlarının olası arızası vb. trafik ekibi tarafından gerçekleştirilmelidir. Durumlarda sorun yaşamamanız için poliçenizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Trafik sigortasının önemini sizin için açıkladık. Eklmek istediklerinizi yada sigortanın önemi hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Unutmayın sigorta hayat kurtarır. 🙂

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın