SUV Modelleri

637
SUV Modelleri

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Günden güne gelişen teknoloji ile birlikte araçlar da bu değişimden büyük ölçüde etkilendi. Spor, arazi, günlük ve bunun gibi birçok tarzda kullanıcıların isteklerini karşılamak için modeller bulunmaktadır. SUV olarak adlandırılan araç sınıfı da bu listede yerini aldı. Yerden yüksek olması sayesinde hem cip görünümünde hem de sürüş konforu açısından sportif bir tarza sahip olan SUV araçlar son zamanlarda araç sahiplerinin gözdesi konumundadır. Aynı zamanda SUV modelleri de kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. Mini ve kullanışlı olarak aynı (crossover), mini SUV, kompakt SUV, uzatılmış SUV gibi birçok seçenek bulunmaktadır. SUV otomobil sahipleri karma özellikleri açısından araçlarından oldukça memnun olduklarını belirtiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Otobüsler İçin Uygun Olan Hangisi: Hidrojen Mi, Elektrik Mi?

Suv Araç Nedir?

Suv araç Nedir? Suv (Sport Utility Vehicle) kelimesi spor amaçlı taşıt anlamına gelir. Büyük hacimleri sayesinde geniş aileler için uygundur. Bazı modellerde dört çeker bazılarında ise iki çekiş özelliği bulunmaktadır. Off- road araçlardan farkı normal, engebesiz yollar için de uygundur. Aynı zamanda arazide de yol tutuşu açısından tatmin edici performans gösterir. Yüksek ağırlığa sahip olmaları, bu ağırlığı ilerletmek için fazla güç gerekmesi gibi sebepler dolayı yüksek benzin tüketimine sahiptirler. Ayrıca büyük bagaj hacimleriyle belli bir miktarda yük taşınabilmektedir. Markalar yeni modellerini SUV tarzda çıkartmaya devam etmektedir. Bu durum otomotiv sektöründe çekişmeye sebep olmaktadır. SUV araçlar farklı teknolojilerde üretilmeye devam edilmektedir. Örneğin hibrit adı verilen elektrik ve benzinli motoru birleştiren yeni teknolojiler uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Nissan Murano Platinum AWD Özellikleri Nelerdir?

Neden Suv Araçlar Tercih Ediliyor?

SUV araçların bu kadar popüler olmasının birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bunların başında dış görünüşü geliyor. Büyük ve yüksek görünümü sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Büyük görünümün altında aynı zamanda sürücüsüne güven duygusu aşılıyor. Farklı sürüş modları ve yüksek motor gücü sayesinde Sedan araçlara göre yollarda sayıları artıyor. Kadın sürücüler ile yapılan araştırmalar sonucunda hangi araç modelini sahip olmak istedikleri sorulduğunda %69 oranla SUV modelleri tercih etmişlerdir. Sebep olarak ise trafikte araçlarını daha rahat sürdüklerini ve psikolojik olarak daha rahat olduklarını belirtmişlerdir. Konum açısından da insanların kendilerini yüksekte görmelerini sağlayan SUV araçlar sonraki zamanlarda daha çok tercih edileceği öngörülemez bir gerçektir.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın