Sis Farları ve Önemi

1088
Sis Farları ve Önemi

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Doğa koşulları ve tabiatımız zaman zaman değişkenlik gösterse de araç kullananları en çok etkileyen içinde bulunduğumuz coğrafyanın kendisidir. Kimi zaman yağmurlu kimi zaman sisli, kimi zaman da karlı havalarla mücadele ederiz.

Sis Farları Ne İşe Yarar?

Otomobil kullanan kişiler bu hava şartlarına uyum sağlayabilmek için aydınlatma açısından bazı donanımlara sahip olması gerekmektedir. Kuvvetli bir ön far aydınlatmanız olsa dahi yağışlı havalarda siyah zemin ve yağan yağmur ışığımızın görüş mesafesini düşürür. Bunun önüne geçebilmek için aracımızda ekstra far sistemleri olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hız Sabitleyici (Cruise Control) Montajı

Sis farları bu tip doğa olayları için sizlere yardımcı olacaktır. Sis farlarının görevi zenime düşen ışığı dikey olarak değil yatay bir şekilde yansıtarak kısa farların aydınlatamadığı yerleri yani kör noktaları ortadan kaldırarak yolu daha fazla görmemizi sağlamaktır. Sisli havalarda kısa farlara nazaran daha etkili bir görüş almanıza yarar.

Bilinmelidir ki sisli havalarda insanın görüş mesafesi %80 oranında azalır. O yüzden bu tip hava koşularında kısa farların tek yardımcısı sis farları olacaktır. Sis farları görüş mesafesinin düşmesiyle hayati bir önem taşıyan aracımıza faydalı bir sistemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hız Göstergesi Arabanın Yerini Söyleyebilir Mi?

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın