Robotik Otomasyon Nedir? RPA Nerelerde Kullanılır?  

306
Robotik Otomasyon Nedir? RPA Nerelerde Kullanılır?  

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Gün geçtikçe dijitalleşen iş dünyasında büyük bir pay sahibi olan robotik otomasyon nedir, RPA (Robotic Process Automation) nerelerde kullanılır?  

Maliyeti azaltmak, iş yükünü hafifletmek, hataları engellemek gibi birçok avantaj sunan robotik otomasyon, işletmeler tarafından her geçen gün daha çok tercih edilmektedir. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de popülerleşen yazılım teknolojisi, rutine dönüşmüş işleri yazılım robotlarının yerine getirmesini sağlar.  

Ekip içerisinde sanal bir çalışma arkadaşı olarak özetleyebileceğimiz teknoloji sayesinde işletmeler her geçen gün sahip oldukları müşterileri daha çok memnun etmekte ve gelişmektedir. GenRPA ise robotik süreç otomasyonu teknolojisini kullanarak hizmet vermektedir. Dijital dünyaya uyum sağlayan şirket, kullanıcılarının da gelişen teknolojiden faydalanmalarını sağlamaktadır. 

Gelin, bu yazımızda GenRPA’yı daha yakından tanıyalım; fakat öncesinde dilerseniz robotik otomasyon nedir sorusunun daha detaylı bir cevabına ulaşalım. Keyifli okumalar!  

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir?  

Basit tanımı ile RPA, tekrarlanan ve manuel olarak gerçekleştirilen insan faaliyetlerinin otomatikleştirilmesine denmektedir. 2016 yılında hayatımıza adım atan RPA, gelişen teknolojilerin ve yapay zekanın da katılımı ile hiper ve intelligent hale dönüşüp Akıllı Otomasyon (Hyper-Intelligent Automation)’ı doğuruyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Dijital İş Çözümleri

Bahsettiğimiz yazılım teknolojisi, pek çok sektörde karşımıza çıkıyor. Bu sektörler arasından başlıcaları aşağıdaki gibidir:  

 • Sağlık  
 • İnsan Kaynakları 
 • Enerji  
 • Sigorta 
 • Telekom 
 • E-Ticaret  
 • Perakende  
 • Bankacılık  

RPA Faydaları Nelerdir?  

Süreç otomasyonu nedir sorusunun cevabına ulaşırken tanıttığımız teknolojinin avantajlarını da unutmamak gerekir. Birçok alanda farklı görevler üstlenen yazılımın gün geçtikçe daha fazla adını duyurmasının sebebi kayda değer faydalara sahip olmasıdır.  

İşletmelere kolaylık sağlayan avantajlar, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:  

 • Manuel olan faaliyetleri robotların üstlenmesi sebebi ile insan hatası riski sıfıra inmektedir. 
 • Rutin işler ile uğraşmaktan bunalan çalışanlar, onlara tekrarlayan işlerde yardımcı olacak sanal bir çalışma arkadaşına sahip olurlar. Bu sayede çalışanlar motive olurlar.  
 • RPA teknolojisi, 7/24 çalışmaya hazırdır. Bundan dolayı ilgilenmeniz gereken iş için günün hangi saatinde yardıma ihtiyacınız olursa ulaşabilirsiniz.  
 • İnsanlardan daha hızlı çalışan bilgisayar yazılım robotları sayesinde zamandan tasarruf sağlanmaktadır.  
 • Hızlı ve hatasız hizmete kavuşan müşteriler de memnun kalır. Bu şekilde müşteri memnuniyetini de maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.  
 • Tekrarlayan işler artık bilgisayar yazılım robotlarının sorumluluğunda olacağından daha önemli işler için çalışanların daha çok zamanı kalır.  
 • Zamandan tasarruf etmenizi sağlamanın yanı sıra maliyet açısından da bir tasarruf sağladığı gözlemlenmiştir. Harcamaları azaltmakta hatalar sonucu ortaya çıkabilecek ek masrafları yok etmektedir.  
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Space X Kaplama Roketini Kurtardı! İşte Kurtarma Botunun Karşılaştığı Zorluklar!

Yukarıda derlediğimiz tüm avantajlardan Gen RPA aracılığı ile faydalanabilirsiniz.  

Robotik Otomasyon Nedir

Gen RPA Hakkında Bilgi  

Makineleşme gücünün ortaya çıkması ile birlikte zamandan tasarruf etmek öncelik haline gelerek iş verimi arttı. Fiziksel robotlar ve fabrikalardaki değişimler de daha büyük bir dönüşümün başlangıcı oldu. Bu dönüşüm sürecine en hızlı adaptasyonu sağlayan teknoloji ise insan faaliyetlerinin otomatikleştirildiği RPA yazılımı.  

Robotik süreç otomasyonu hizmeti veren Gen RPA, kullanıcılarını dijitalleşen iş dünyasına adapte ediyor. %100 yerli olan ürünleri, 7/24 çalışabilen sanal arkadaşları ile özelleştirilebilen bir deneyim sunuyor. Müşteri memnuniyetini sağlamak ve hataları en aza indirmeyi amaç edinen şirket; Gen Studio, Gen Bot ve Gen Board uygulamaları ile istek ve ihtiyaca uygun hizmet veriyor.   

Gen robotları ile birlikte maillerinizi gönderebilir, excel işlerinizi gerçekleştirebilir, kendi raporunuzu oluşturabilirsiniz. Sundukları çok daha fazla sayıda olanağı öğrenebilmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Bu yazımızda sizler için robotik otomasyon nedir, RPA faydaları nelerdir sorularını cevapladık. Aynı zamanda verimli bir robotik süreç otomasyonu hizmeti alabileceğiniz Gen RPA robotlarını sizlere tanıttık. Konu ile ilgili görüşleriniz veya sorularınız varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.  

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın