Randevu TÜVTÜRK, TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

317
Randevu TÜVTÜRK, TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

Randevu TÜVTÜRK nasıl alınır, TÜVTÜRK araç muayene sorgulama işlemi nasıl yapılır? TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen periyodik araç muayenesi, trafikte can güvenliğinin sağlanması için zorunlu bir prosedürdür. Randevu TÜVTÜRK web sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde alınabilmektedir.  

TÜVTÜRK araç muayene sorgulama, periyodik araç muayenesi ve randevu TÜVTÜRK hakkında merak edilenleri bu yazımızda sizler için derledik. Keyifli okumalar!  

Randevu TÜVTÜRK Ücretsiz Mi? TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Araç muayene randevusu almak tamamen ücretsizdir. Randevu TÜVTÜRK resmî sitesi olan Tuvturk.com.tr adresinden online bir şekilde alınabilir. Dilerseniz araç muayene randevunuzu e-devlet üzerinden veya TÜVTÜRK çağrı merkezini arayarak da alabilirsiniz. 

TÜVTÜRK Araç Muayene Periyotları Nedir?  

Muayene için belirlenen periyotlar her araç için farklılık göstermektedir. TÜVTÜRK araç muayene sorgulama konusunda soruları olan herkesin bahsedilen periyotları bilmesi önemlidir.  

 • Hususi/resmi araçlar ve İki/Üç Tekerlekli Araçlar: İlk 3 yıl ve sonrasında 2 yılda bir  
 • Lastik Tekerlekli Traktör: İlk 3 yıl ve sonrasında her 3 yılda bir  
 • Diğer motorlu taşıtlar ve Römorklar: İlk 1 yıl ve sonrasında yılda bir kere  
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma, Tüvtürk Randevu Telefon

Yukarıda bahsedilen sıklıkta araçların muayenesi yapılmalıdır.  

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır? 

TÜVTÜRK araç muayene sorgulama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız resmî web sitesini ziyaret etmelisiniz. İzlemeniz gereken adımlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir: 

 • TÜVTÜRK araç muayene sorgulama prosedürü için öncelikle resmî web sitesinde ana sayfayı ziyaret etmelisiniz. 
 • Sonrasında sayfanın alt kısmında bulunan “Araç Muayene Sorgulama” sekmesine girmelisiniz.  
 • Ardından karşınıza çıkan plaka sorgulama sayfasında “Plaka No” ve “Muayene Rapor Numarası” bilgilerini girerek dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  

TÜVTÜRK Muayene Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  

Araç muayenesine gitmeden önce izlemeniz gereken bazı kriterler mevcuttur. Periyodik araç muayenesi öncesi önem verilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:  

 • Randevu almayı unutmayın.  
 • Randevu TÜVTÜRK adresinden alındıktan sonra aracınızın herhangi bir borcu olmadığını kontrol edin. Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası veya vergi borcu olan araçların muayenesi gerçekleştirilmemektedir.  
 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırdığınızdan emin olun. Aksi takdirde muayene sonrasında aracınız “ağır kusurlu” olarak gösterilecektir.  
 • Gerekli ekipman ve belgeleri gözden geçirin.  
 • “Son Kontrol Dokümanı” TÜVTÜRK web sitesinde bulunmaktadır. Dilerseniz oradaki maddeleri inceleyebilir, eksiksiz bir şekilde muayene istasyonuna gidebilirsiniz.  
Randevu TÜVTÜRK, TÜVTÜRK araç muayene sorgulama
TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

Araç Muayenesinde Gerekli Ekipman ve Belgeler Nelerdir?  

Aşağıda sıralanan belge ve ekipmanların periyodik araç muayenesi öncesinde eksiksiz bir şekilde hazır olması oldukça önemlidir:  

 • Trafik Tescil Belgesi (Ruhsat)  
 • Vekalet durumu  
 • Trafik sigortası  
 • LPG/CNG’li araçlarda tank üzerinde bulunan etiket bilgilerinin okunabilir olması önem taşımaktadır.  
 • İlkyardım çantası 
 • Stepne 
 • Yangın söndürme cihazı 
 • Üçgen reflektör 

TÜVTÜRK Araç Muayenesine Engel Teşkil Edebilecek Durumlar Hangileridir?  

Araç muayene istasyonlarında herhangi bir engel ile karşılaşıldığında aracın muayenesi yapılmamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda olası engelleri öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Bunlardan ilki yukarıda sıraladığımız belgelerde bir eksik olmasıdır. Bu yüzden belgeleri ve ekipmanları kontrol etmeyi unutmayın. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma, Tüvtürk Randevu Telefon

Muayeneyi engelleyebilecek bir diğer durum ise araçta gaz/yakıt kaçağı bulunması ya da aracın tehlikeli bir madde taşıyor olmasıdır. Araç yüksekliğinin yönetmeliğe uygun olmaması ve istasyon tavanına çarpma tehlikesi bulundurması da engel olarak sayılabilir.  

Son olarak aracın herhangi bir sorundan dolayı muayene sırasında çalıştırılamaması ya da muayenenin yapılmasını engelleyen bir problem, TÜVTÜRK araç muayenesinin gerçekleştirilmesini engelleyecektir.  

TÜVTÜRK Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? 

TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna vardıktan sonra özen gösterilmesi gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir:  

 • Sonrasında müşteri kabul görevlisine ileteceğiniz kilometre bilginizi not edin. 
 • Araç muayene ücreti ve belgelerinizi hazırladıktan sonra görevlilerin sizi çağırmasını bekleyin. 
 • Aracınızı teslim alırken muayene raporunu dikkatli bir şekilde dinleyin, evraklarınızın tam olduğundan emin olun. 
 • Aracınız “Kusursuz” veya “Hafif Kusurlu” bulunursa muayene raporunuz onaylanacaktır. “Emniyetsiz veya Ağır Kusurlu” bulunma halinde ise aracınızı 1 ay içerisinde TÜVTÜRK muayene tekrarı için getirmeniz gerekmektedir.  

TÜVTÜRK Telefon ile Randevu Alma  

Çağrı merkezi ile TÜVTÜRK, pazar günü hariç haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Randevu TÜVTÜRK çağrı merkezinden de alınabilmektedir.  

TÜVTÜRK Çağrı Merkezi Numarası: 0850 222 88 88  

Aklınıza takılan her soru ve detaylı bilgi için yukarıdaki numarayı arayabilir veya tuvturk.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Bu yazımızda Randevu TÜVTÜRK nasıl alınır, TÜVTÜRK araç muayene sorgulama nasıl gerçekleştirilir sorularını yanıtladık. TÜVTÜRK araç muayene süreciyle ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz! 😊  

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın