Radyatör fan motoru sürekli çalışıyor , Sebebi nedir?

6001
Radyatör fan motoru sürekli çalışıyor , Sebebi nedir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Otomobiller belirli bir sıcaklığa gelince radyatör fanları devreye girer ve fan müşürünün belirlediği dereceye kadar soğutur. Oldukça önemli olan bu soğutma sisteminin can damarı fan müşürüdür. Araçta fan müşürünün sürekli çalışması hem aracın aküsünü bitirecek hem de oldukça fazla elektrik tesisatına yük bindirecektir. Bu yüzden acilen onarılması gerekmektedir.

Radyatör fan motoru neden sürekli çalışır?

Fan motorunun sürekli çalışması bir takım problemleri de beraberinde getirir. Bu yüzden sürekli çalışmasının neden olduğunu tek tek maddeler halinde anlatalım.

  • Fan motoruna direk elektrik bağlanmış olabilir. Buda aracı çalıştırınca fanında çalışacağı anlamına gelir. Bir elektrik ustası veya servisi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Fan motoruna yapılan bağlantıda sorun vardır. Buda oldukça tehlikeli bir durumdur ve yangına sebebiyet verebilir.
  • Fan müşür derecesi düşük olabilir ve bu sayede radyatör fan motoru sürekli çalışabilir. Örnek vermek gerekirse aracın çalışma sıcaklığı 90 derecedir ve takılı olan fan müşürü 70 derecelik ise fan hiç durmadan çalışacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   LPG montaj fiyatları ne kadar?

92-88 derecelik bir fan müşürü hararet ( motor suyu sıcaklığı ) 92 dereceye gelince çalışır ve 88 derece kadar soğuttuktan sonra durur. Fan müşürü de arıza yapabilen bir parçadır. Arıza yaptığında ya hiç çalışmaz yada sürekli çalışır. Parça fiyatları uygun olduğu için direk değişimi ve orijinal parça kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yıllık bakımlarda her zaman radyatör fan motoru, fan müşürü ve termostat gibi önemli parçalar kontrol edilmeli ve en ufak bir problem varsa değiştirilmelidir. Fan motorunun sürekli çalışması tesisata çok yük bindireceğinden beraberinde birçok sorunu da getirebilir. Radyatör fanıda yenilenecek ise her zaman orijinal markalar tercih edilmelidir. Piyasada ki Çin malı olan radyatör fan motorları kısa süre sonra arıza yapabilmekte ve buda daha büyük masrafları peşinde getirebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araç Benzin de Çalışmıyor

Fan müşürü de her zaman kaliteli parça istenmelidir. Birçok yan sanayi ürün çok kısa sürelerde arıza verebilmektedir. Radyatör ve ekipmanları kaliteli parçalar yıllarca görevini en iyi şekilde yerine getirmekte ve nadir arıza çıkartmaktadırlar. Bu yüzden her zaman kaliteli parçadan yana olmanız size ve aracınıza fayda sağlayacaktır.

Otomakale.com keyifli sürüşler diler.

 

 

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
1 Yorum
    fATİHyILMAZ

    Harika bilgi. Sorunum tam da bu konu ile ilgili. Uyarıları dikkate alacağım. İnşAllah çözüm bulunur.

    25 Eylül 2021 Cevapla

Bir cevap yazın