Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

1562
Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Plakadan araç sorgulama nasıl yapılır sorusu ikinci el araç alım satımlarında alınan taşıtın önceden herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek için sorulan önemli bir konudur. Araç alım satımlarında özellikle kaportada meydana gelen hasarlar, boyama işlemleri ve değişen parçalar aracın değerini düşüren önemli etkenlerdir. Aracın daha önce herhangi bir kazaya karışmış olması kaporta yanında iç aksamlarında hasarlı olabileceği fikrini akıllara getirmektedir. Örneğin önden bir çarpışma aracın kalbi sayılan motor ve yan aksamlarına hasar vermiş olabilir. Aracı aldıktan sonra başımıza gelecekleri önceden kestirebilmek ve aracı değerinde alabilmek için hasar kaydını bilmemiz şarttır. Sigorta Gözetim Merkezi (SGM) aracılığıyla bu bilgiler tüketicilere sunulmaktadır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Space X Kaplama Roketini Kurtardı! İşte Kurtarma Botunun Karşılaştığı Zorluklar!

Plakadan Araç Sorgulama Ücretsiz

Araç sorgulama işlemleri satın alınacak aracın bir nevi geçmişini gözler önüne sermektedir. Tramer kaydına ulaşmak aracın değerinin tespit edilmesinde önemli bir detaydır. Plakadan araç sorgulama ücretsiz işlemi E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Aracın bilgilerini sorgulamak için araç sahibinin sisteme giriş yapması gerekir. Bilgiler sadece araç sahibi tarafından sisteme giriş ile görülebilmektedir. SGM kurumunu seçerek ilgili ‘Poliçe ve Hasar Kaydı Sorgulama’ işlemine erişebilirsiniz. Yalnız sistem gerçek kişi araçlarda sadece geçmiş ve mevcut poliçe bilgilerini getirmektedir. Tüzel kişi araçlarda hasar bilgilerine de buradan erişebilirsiniz. Ayrıca sorgu kısmına ‘Araçlarım’ yazarak aracın diğer bilgilerine ulaşmanız da mümkün. Muayene, ceza bilgileri, geçiş ücretleri, borçları gibi bilgileri listeleyebilirsiniz. 

SMS ile Plakadan Araç Sorgulama

İkinci el araç alımlarını daha güvenli bir şekilde yapmak için SMS ile plakadan araç sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Operatör farkı gözetmeksizin yapılan sorgulama işleminde her mesaj 11.-TL olarak ücretlendirilmektedir. Aracın hasar geçmişini öğrenmek için plakayı 5664’e mesaj atmanız yeterlidir. Aralarında boşluk bırakmadan 34XX111 şeklinde yazarak SMS gönderebilirsiniz. Bu sorgulamada araç sahibi olmanız istenmiyor. Eksper raporu mevcut olan kazalarda parça değişimi olup olmadığını öğrenme şansıda tanınıyor. Hasar geçmişindeki bilgilerden faydalanarak PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ’ni yazmanız ve SMS göndermeniz halinde mevcut bilgilere hızla erişebilirsiniz. Araca ait diğer model, plaka değişimi, mevcut sigortası gibi bilgilere ise DETAY boşluk PLAKA yazarak yine 5664’e gönderip ulaşabilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Dizel Motorların Artıları ve Eksileri Zaman İçinde Değişti

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın