Performans Yazılımı Chip Tuning İşlemi Nedir

1418
Performans Yazılımı Chip Tuning İşlemi Nedir

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

İnsanoğlu yıllarca sahip olduğu gücün farkına varamamış vardığı anları da efsaneleştirerek ölümsüzleştirmiştir. Kâh onlarca kişinin kaldıramadığı ağırlığı kaldırmış, kâh hiç olmayacak yüksekliğe atlamış, çoğu zaman bunlara kendi bile şaşırmıştır. Otomobiller de insanlar gibi donanımsal yapıya sahiptirler. Otomobiller dizayn edilirken mümkün olduğunca doğadan ilham alınır, kimi zaman görünüş, kimi zaman performans doğanın bize öğrettiklerinin bir yansımasıdır.

Chip Tuning Nedir?

Otomobillerin içerisinde mevcut olan yazılımı düzenlemek/ değiştirmek amacı ile kullanılan ve motor performansını belirli seviyelerde arttırmaya yarayan aracı programlardır. Bu sayede günümüzdeki araçlarda hem motor performansı hem de yakıt tüketimini azaltmak için kullanılır. Chip tuning performans işlemleri tamamen profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Sis Farları ve Önemi

Donanımsal ve yazılımsal anlamda otomobilde yapacağımız şey performansı arttırmaktır. Bunun için gerekli olansa beygir miktarıdır. Normal bir otomobili beygir açısından düşünürsek, donanımsal ve yazılımsal olarak işlem yapılırsa daha farklı bir yapıya bürünebilir.

Otomobilin fabrikasyon olarak üretimde sahip oldukları beygir gücü vardır. Bir de saklanmış beygir gücü vardır, yani var olan güç otomobile verilmemiştir. İşte chip tuning dediğimiz şey de budur, otomobilin saklanan beygir gücünü serbest bırakmaktır. Bu işlemi yazılımsal olarak yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hız Göstergesi Arabanın Yerini Söyleyebilir Mi?

Yapılan işlemlerden sonra aracı test aşamasına geçtiğinizde gerçekten aracın önceki kullanımda hissettiğiniz gücün biraz daha fazlasını hissedeceksiniz. Rakamsal olarak görmek ve verileri incelemek isterseniz otomobilinizi dyno’ya sokmalısınız.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın