Park Mesafe Sensörü Uygulaması

920
Park Mesafe Sensörü Uygulaması

Çoğu insan otomobilini park ederken sıkıntı çeker. Park mesafe sensörü olmayan araçlarda bu durum daha sorunlu olabilir. Otomobilinize park mesafe sensörü yaptırmak istediğinizde kaliteli ve kullanışlı olması tercih sebebidir.

Bu tip mesafe sensörlerinin farklı çeşitleri de vardır. En yaygın olanı sesle ikaz eden türüdür. Ekranlı ve görüntülü yani arka plana konulan bir kamera vasıtasıyla arkamızı rahatça görebiliriz. Sesle ikaz yapan park sensörlerinde dört adet sensör gözü ECU beyin ve montaj malzemesinden oluşan bir setten ibarettir. Bu işlem tamamıyla montajdan ibaret bir elektronik cihazdır.

Montajı ise aracı uygun bir yerde ya da serviste yapılması çok iyi olabilir. Aracın arka tamponu söküldükten sonra kutunun içinden çıkan delme aparatı ile tamponda eğer fabrikasyon izler taşımıyorsa kendimiz hesap yaparak delme işlemini gerçekleştirmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Coilover Nedir ve Fiyatları Ne kadar?

Aracın durumuna göre yerden yüksekliği 45 cm ve 55 cm arasında ve 15 cm sol yan ve 15 cm sağ yandan içeri doğru gelecek şekilde ölçüm yaparak arada baştaki sensör gözü ile hemen yanındaki sensör gözü ile 30cm aralık bırakıp ortaya gelen sensörler arasında da 45 cm ara bırakılması gerekmektedir. Özellikle geri görüş kamerası konulacaksa bu aralık kurallarına uymak gerekir. Montaj yapmadan önce sensör gözlerini aracın rengine göre boyatmak daha doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Performans Yazılımı Chip Tuning İşlemi Nedir

Aracın arka stoplarında bulunan vitese gelen elektrik akımını bir ampermetre yardımıyla bulup ECU ye giden artı ve eksi kutupları bularak beyni aktif ve çalışır pozisyona getirelim. Daha sonra montaj işlemi bittikten sonra arka tamponu yerine yerleştirerek işlemi bitirmeliyiz. Birkaç testten geçirdikten sonra park mesafe sensörümüz kullanıma hazırdır. Artık otomobilimizi gönül rahatlığıyla park edebiliriz.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın