Kış Aylarında Araç Neden Çalışmaz?

1151
Kış Aylarında Araç Neden Çalışmaz?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Günümüz de soğuk havalarda çalışmayan birçok araç görmekteyiz. Bu genellikle eski model araçlarda görülmektedir ve kış boyu araçlar tek marşta zor çalışmaktadırlar. Bunu hem aracın eski olmasına neden olarak görüyor hem de kış bakımlarının zamanında yapılmamasını görmekteyiz.

Soğukta araçlar neden çalışmaz?

Otomobiller soğuk havalarda, sıcak havaya göre daha yavaş marş basar. Marş motoru gibi birçok parça soğuk havadan etkilenebilir ve bu durumda birçok problem beraberinde yaşanabilir.

Akü bitmiş olabilir

Soğuk günlerde aküler çok kolay bitebilmektedir. Özellikle uzun süredir değişmeyen aküler, en ufak bir arızası olduğunda soğuk havaya dayanamaz ve hemen biter. Sabah ilk ateşlemeyi yapamayacak kadar zayıflar ve bu nedenle araç marş basmaz.

Ateşleme sistemi arızası

Aracın ateşleme sisteminde en ufak bir problem , soğuk havada gerekli ateşlemeyi sağlayamaz ve marş döndüğü halde ateşleme yapmaz. Bu gibi durumlarda buji , buji kablosu ve bobin gibi önemli ateşleme parçaları kontrol edilmelidir.

LPG beyni arızası

Soğuk havalarda Regülatörde en ufak bir arıza, aracın çalışmamasını sağlayacaktır. Diyafram çatlamalarında araç uzun süren marşlar sonrasında yine de zor çalışır. Özellikle ilk marşta çalışmama sorunu ortaya çıkar.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın