Otobüsler İçin Uygun Olan Hangisi: Hidrojen Mi, Elektrik Mi?

386
Otobüsler İçin Uygun Olan Hangisi: Hidrojen Mi, Elektrik Mi?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Akülü elektrikli otomobiller ve hidrojen yakıtı ile çalışan araçlar karşılaştırıldığında hangisi otobüsler için daha iyi bir seçenek? Yeni yollar bulmak dünya araçlarına güç sağlamak, iklim kriziyle mücadelede uzun zamandır hayati bir bileşen olmuştur. Küçük binek araçlar söz konusu olduğunda, geleceğin diğer uygun alternatif olan hidrojen yakıt hücreleriyle çalışanlardan ziyade akülü elektrikli otomobillerde olduğuna dair çok az soru var. Bununla birlikte, bir aracın boyutu arttıkça, hidrojen giderek daha çekici bir seçenek haline gelebilir. Otobüsler için, bazıları hidrojen gücünün akülü elektrikli muadillerine göre birkaç önemli avantaj sağladığını iddia ediyor. Bunlardan hangisinin nihayetinde otobüslerdeki ana teknoloji haline geldiği, diğer ulaşım biçimlerini de etkileyebilir. 

Bataryalı elektrik ve hidrojen yakıt hücreli araçlar benzer tahrik sistemlerine sahiptir. Her ikisi de bir elektrik motoruna güç sağlamak için enerji depolar. Bununla birlikte, ikincisinde, hidrojen olarak depolanan enerji, şarj edilebilir bir pilde depolanmak yerine yakıt hücresi tarafından elektriğe dönüştürülür. 

Hidrojenli Araba ve Elektirikli Otomobil Satışları Karşılaştırması

Elektrikli otomobil satışları, şu anda dünya yollarında yaklaşık 10 milyon elektrikli otomobil ile 2019’a göre yüzde 40 artarak 2020’de 3 milyona ulaştı. Hidrojenli arabaların kayıtları bundan üç kat daha düşük olmaya devam ediyor ve dünya çapında yollarda sadece 26.000 tane var ve üç ülkede yoğunlaşıyor: Kore, ABD (büyük ölçüde Kaliforniya) ve Japonya. Piyasada Toyota ve Hyundai gibi markalar tarafından yapılan birkaç hidrojen yakıt hücreli araba mevcut olsa da, bunlar akülü elektrikli arabalardan daha pahalı olma eğilimindedir ve şu anda yakıt almak zor olabilir: Hidrojeni satın almak maliyetlidir ve çok daha fazlası vardır. çoğu yerde şarj noktalarından daha az yakıt ikmali istasyonu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ancak daha büyük araçlar söz konusu olduğunda, resim o kadar net değil. Araçlar büyüdükçe, giderek daha büyük pillere ihtiyaç duyulduğundan onları elektriklendirmek zorlaşıyor. Uzun yol kamyonları gibi enerji yoğun uygulamalar için bazı uzmanlar hidrojenin en iyi seçenek olabileceğini söylüyor. 

Otobüsler bu yelpazede arabalar ve kamyonlar arasında bir yerde bulunur. Oxford Üniversitesi’nde enerji ve ulaşım sistemlerinin modellenmesinde araştırmacı olan James Dixon, “En büyük sorun otobüslerin kütlesi” diyor. “Piller nispeten küçük bir enerji yoğunluğuna sahiptir: Enerji yoğunluğu, benzin veya dizel gibi bir sıvı hidrokarbon yakıtın enerji yoğunluğunun yaklaşık 1/40’ı kadardır.” Hidrojen ayrıca nispeten düşük bir enerji yoğunluğuna (birim hacim kütle veya alan başına depolanabilen enerji miktarı) sahiptir – petrol yakıtlarından yaklaşık dört ila beş kat daha düşük, ancak elektrik pillerinden çok daha yüksek, diye ekliyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Acura Integra 2022'de Geri Dönüyor

elektrikli otomobil

Çin’in yollarında halihazırda küresel filonun büyük çoğunluğunu oluşturan yaklaşık 5.300 hidrojen yakıt hücreli otobüs bulunuyor, ancak diğer ülkeler teknolojiye yatırım yapıyor. Kuzey İrlanda merkezli otobüs üreticisi Wrightbus’ın genel müdürü Neil Collins, şirketinin teknolojiden bağımsız olduğunu ve hem pilli hem de hidrojen yakıt hücreli otobüsler ürettiğini söylüyor. Otobüs operatörü müşterilerinden gelen yolculuk verilerini, belirli bir rota için en iyi teknik çözümü bulmalarına yardımcı olmak amacıyla araçları için farklı sürüş döngülerini modellemek üzere bir araca besler. 

Hidrojen Avantajları ve Dezavantajları

Hidrojenin avantajları arasında daha kısa yakıt ikmali süreleri ve genellikle daha büyük bir tank aralığı bulunur. Ancak Collins, hidrojen teknolojisi ve altyapısının daha pahalı olduğunu ve sektördeki elektrikli otobüsleri kullanma becerisinin de muhtemelen hidrojenden daha yüksek olduğunu söylüyor. Dixon ayrıca hidrojenle ilgili bir endişenin her zaman onun güvenliği olduğuna dikkat çekiyor. “Oldukça geniş yanıcılık sınırlarına sahip ve basınçlı bir kapta sızıntı yapmadan tutmak çok zor” diyor. “Altyapı açısından elektrik çok daha kolay çünkü etrafta dolaşan sıvı yakıtlı kamyonlara ihtiyacınız yok.” 

Hidrojen yakıtlı otobüs hakkında düşüncelerinizi yorumlarda bekliyoruz! 🙂

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın