Gündüz Aydınlatma Farları Nedir?

861
Gündüz Aydınlatma Farları Nedir?

Hayatın her alanında, biz insanlar fark edilmeyi hep istemişizdir. Bu yüzden, çalışma çevremizde ve sosyal çevremizde öne çıkmayı severiz. Kendimiz için olmasını istediğimiz şeyleri otomobilimizin için de isteriz. Fark edilmek! bunu farklı yönlerden yapabiliriz.

Değişim göstererek ve yenilenerek yapabiliriz. Otomobilimizin de fark edilmesini istiyorsak aracımızda da bu gibi değişikler yapmalıyız. Şu an Avrupa’da zorunlu ve yasal olarak gündüz aydınlatma farları kullanılmaya başlandı. Yapılan araştırmalara göre gündüz aydınlatmaların yakan araçların yakmayanlara göre kaza yapma oranı düşük. Zira farlar, aracın fark edilmesini ve diğer araç sürücü tarafından daha dikkatli olunmasına sebebiyet veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Adaptif Far Sistemi Nedir?

Ülkemizde zorunlu olan bu far sistemleri çok yaygınlaşmasa da kullanılması ve araçta olması zorunludur. Yalnızca gündüz için kullanılan bu farlar gece yaşanan herhangi bir far arızasında görüşü arttırmasa da karşıdan gelen araçlar için bir uyarı sistemi olacaktır.

Bu far sistemlerinin aracımızda olması ek bir aydınlatma sistemidir. Genelde LED’li bir fardır. Aracın ön tamponunda kısa farların altında uygun gelecek bir yere konulması aynı zamanda sis farlarının ve kısa farların tam ortasına gelerek sürücüler tarafından daha çabuk fark edilmesine sağlamaktadır. “Önce emniyet , sonra hareket” sözüyle yola çıkarak bu farı aracımızda mutlaka bulundurmamız bizim yararımıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Park Mesafe Sensörü Uygulaması

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın