Garanti Uzatma Nedir?

1148
Garanti Uzatma Nedir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Garanti uzatma nedir sorusu özellikle araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Garanti, belirli ürünlerde uygulanan bir tür güvence belgesidir. Garanti sayesinde tüketiciler satın aldıkları ürün zarar gördüğü takdirde marka ile ürünün tamirini gerçekleştirebilmektedir. Garanti, ulaşım araçlarında da uygulanmaktadır. Markalar genel olarak bu süreyi 2 yıl olarak belirlemişlerdir. Garanti uzatma nedir, sorusunun cevabı ise bu bilgiler ışığında yanıtlanabilir. Markalar ulaşım araçlarında uyguladıkları 2 yıllık garanti süresini belirli durumlarda uzatabilmektedir. Tüketici bu 2 yıllık sürece artı olarak 2 ya da 3 yıl gibi uzatma talep edebilmektedir. Eğer araç markanın belirlediği kurallara uyuyorsa anlaşma onaylanır ve garanti süresi uzatılmış olur.

Garanti Uzatmanın Faydaları

Araç garanti uzatmak mantıklı mı sorusunun cevabı duruma göre değişmektedir. Garanti kapsamında araçtaki birçok sorun ücretsiz bir şekilde tamir edilebilir. Bu yüzden garanti önemli bir belgedir. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi markalar belirli şartları sağlayan araçların garanti sürelerini uzatmaktadır. Bu şartları sağlayan araçlar için garanti süresini uzatmak gayet mantıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Garanti kapsamındaki faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Garanti kapsamındaki araçlar kendi değerlerini korurlar. Eğer garanti sürecinde araç sahibi aracını satmak isterse aracı kendi değerinden ve zarar etmeden satabilecektir. Garanti süresinin uzatılması aracın değer kaybetmesini önleyecektir.
  • Herhangi bir arızalanma durumunda marka, aracın tamirini gerçekleştirecektir. Ayrıca bakım gibi işlemler de ücretsiz bir şekilde yapılabilecektir. Acil müdahale durumlarında marka garanti kapsamında müdahale edebilecektir.
  • Herhangi bir arıza durumunda araçtaki parçalar zarar görebilir ve işlevini kaybedebilir. Garanti kapsamında ise bu parçalar ücretsiz bir şekilde temin edilebilecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kasko Nedir?

Araç garanti uzatmak mantıklı mı sorusunun cevabı yukarıdaki değerlendirmeler ışığında gayet mantıklı olduğu söylenebilir. Araç garanti süresini uzatmak aracı koruyacak bir eylem olacaktır.

Garanti Uzatmak Zorunlu Mudur?

Araç garanti uzatma işlemi zorunlu bir işlem değildir. Araç sahibinin istekleri doğrultusunda bu işlem gerçekleştirilir. Bazı araç sahipleri garanti uzatmayı tercih etmezken diğerleri ise garanti uzatma için başvuruda bulunabilir. Buradaki önemli nokta aracın gerekli şartları sağlıyor olmasıdır. Eğer araç garanti süresinin uzatılması için belirlenen şartları sağlamıyorsa garanti süresi uzatma işlemi de gerçekleştirilemez. Bu yüzden araç sahipleri öncelikle marka ile iletişime geçmeli ve bu şartlar hakkında bilgi almalıdır.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın