Ford’un Eller Serbest BlueCruise Özelliği

409
Ford’un Eller Serbest BlueCruise Özelliği

Ford’un BlueCruise’ı, aracın, sürücü girişi olmadan coğrafi çitle çevrili yollarda gezinmesini sağlamak için sensörlerle birlikte kameraları kullanan, eller serbest bir sürücü destek sistemidir. Ford, BlueCruise’ın bu yıl içinde satışa sunulmasını bekliyor. Sistem şu anda yalnızca Ford’un F-150’sinde ve Ford Mustang Mach-E’de sunuluyor.

Bu sistemlerin sadece bir kısmı eller serbest performansın reklamını yapıyor: GM’nin Süper Seyir ve Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş en belirgin ikisi. 

Uyarlanabilir bir hız sabitleyici sistemi kullandıysanız, Ford’un BlueCruise eller serbest sistemini çalıştırmak temelde aynı şekilde çalışır. Sistem, yalnızca Ford’un Mavi Bölgeler olarak adlandırdığı otoyolun yalnızca önceden seçilmiş bölümlerinde çalışmasına izin veren bir coğrafi sınır ile sınırlıdır. Bunu akılda tutarak, Ford’un Mavi Bölge gereksinimlerine giren ana otoyollardan birindeyken, sistemi direksiyon simidindeki hız sabitleme düğmesiyle çalıştırmanız yeterlidir.

Hızınızı belirliyorsunuz ve araba oradan kontrolü alıyor. Bir avuç sensör ve bir kamera sayesinde sistem, otoyolda seyahat ederken ellerinizi direksiyondan çekmenize izin verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma, Tüvtürk Randevu Telefon

GM’in Super Cruise’unun aksine, direksiyon simidinin içine yerleştirilmiş herhangi bir sinyal yok. Direksiyon simidi, standart Ford F-150 veya Mustang Mach-E’nizde bulunanla aynıdır. Sistem için daha pahalı, ısmarlama bir direksiyon simidine güvenmek yerine, Ford’daki insanlar BlueCruise bilgilerini yalnızca gösterge kümesine yerleştirdiler. Sistem, standart gösterge kümesini gerekli bilgilerinizi ileten bir mavi ekranla tamamen değiştirerek BlueCruising olduğunuzu bilmenizi sağlar. 

BlueCruise, rakiplerine göre biraz daha sınırlı bir sistemdir. Sistem otomatik şerit değiştirme veya yarı manuel şerit değiştirme (yalnızca göstergenizi kullandığınız ve arabanın hareket ettiği şerit değişikliği) gerçekleştirmez. Bu özellikler muhtemelen zamanla Ford’un sistemine gelecektir.

Ford ayrıca, bu yıl içinde piyasaya çıktığında herkesin bu sisteme akın etmesini beklemiyor. Ford’un sözcüleri, F-150 alıcılarının yaklaşık yüzde 15’inin sistemi seçeceğini ve Mustang Mach-E alıcılarının yüzde 80’inin BlueCruise’ı tercih edeceğini tahmin ediyor. Müşterilerin sadece yüzde 15’inin bu sistemle F-150’lerini satın alması beklense de, bu hala BlueCruise sporu yapan montaj hattından çıkan yaklaşık 150.000 kamyon anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Audi Skysphere Concept Modeli İncelemesi

Bu sistemlerin diğer otomobil üreticilerinden ortaya çıkmaya başlaması ve daha yaygın hale gelmesi sadece bir zaman meselesi. Ford’un F-150 Lightning’inin piyasaya sürülmesiyle birlikte eller serbest sürüşün nispeten erken benimsenmesi, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerinin nereye gittiğine işaret ediyor ve Ford bunu yapmaktan mutluluk duyuyor. Geriye kalan tek gerçek soru şudur: Eller serbest sürüşün yaygın bir özellik haline gelmesi ne kadar sürer?

Ford BlueCruise

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın