Far Ayarı nasıl yapılır ve Fiyatları ne kadar?

2177
Far Ayarı nasıl yapılır ve Fiyatları ne kadar?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Aracımızda bizim için en ön planda yer alan farlarımız, karanlık bastırırken yolu net bir şekilde görmemize yarayan ana organlardan biridir. Şüphesiz farların aracımız üzerindeki etkisi ve yeri farklıdır. Eğer gerekli aydınlatmayı almazsak yolu görmekte çok zorlanacağımız kesindir. Farlarımızın ampul değişimlerini iyi takip edip, sonra far ayarı yani balans ayarına sokmalıyız. Bu ayarda genellikle ayar makinasını farın önüne getirerek makinadaki olması gereken çizgilere far ışığının ayar yapılarak odak noktasının bulunmasıdır. Kısa farlar için yapılan ayarlar uzun farlar içinde yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kış Aylarında Araç Neden Çalışmaz?

Far ayarı yaptırma ücretleri

Günümüzde far ayarı tüm sanayilerde yapılmaktadır.

Far ayarı fiyatları 50 TL ve bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Sonuç itibariyle yapılan bu ayarlar yolda karşıdan gelen veya önümüzdeki sürücülerin gözlerine yansımamasını sağlamaktır. Trafikte olumsuz etki yapabilecek, tek şey ayarlanmamış farlardır. Çoğumuz ayarsız farlardan şikayet ederiz. bu yüzden far ampul değişim işleminden sonra mutlaka far balans ayarını yaptırmalıyız.

Farların iyi göstermesi, bize çok büyük avantaj sağladığı gibi diğer sürücülerinde faydasınadır. Yolu net bir şekilde görmek, oluşabilecek kaza ihtimallerini de ortadan kaldırmış olacaktır. Farlar aracımızda bizim gözlerimiz gibidir, gerekli önlemleri almaz ve böyle devam edersek sonuçları bizim için iç açıcı olmayabilir. İlk fırsatta aracımızın far balans ayarlarını yaptırarak, sürüşümüzü daha kaliteli hale getirmeliyiz. Bu işlemi alışkanlık haline getirip hem kendimizin, hem de bir başkasının zarar görmemesini sağlamak ihtiyati bir davranış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Motor rektefiye fiyatları 2020

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın