Dizel Motorların Artıları ve Eksileri Zaman İçinde Değişti

301
Dizel Motorların Artıları ve Eksileri Zaman İçinde Değişti

Birçok insan dizel motorlu araba ve kamyon satın almaktadır. Gazla çalışan araçlara kıyasla daha gürültülü.

Kamyonlar geleneksel olarak bu nedenlerle dizel yakıt kullandılar ve diğerleri. Dizel motorlar yüksek sıkıştırmada çalıştığından, çok fazla düşük uç torku vardır, bu da 30 tonluk bir çekici römorkun trafik ışıklarından uzaklaşmasına yardımcı olur.

dizel motorları

Ayrıca, kirliliği azaltmak için dizel yakıtın kükürt oranının düşük olması gerekmeden önce , yakıt oldukça ucuzdu. Böylece daha iyi kilometre yaptın ve bunun için daha az ödedin. Artık durum böyle değil, ama öyleydi.

Daha yeni dizel motorlu arabalar oldukça sessizdir en azından kabinin içinde. Titreşim, zar zor fark edilebilecek şekilde kontrol edildi. Eskiden büyük bir sorun olan soğuk havada çalıştırma, tak-çıkar ısıtıcıların kullanımıyla büyük ölçüde giderildi. Hatta kirlilik büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Denver Üniversitesi’nde araştırmacı Gary Bishop, cihazını otoyoldaki rampalara kurdu ve bir araba geçerken, cihazları plakasını (böylece markasını, modelini ve motorunu öğrenebilsinler) ve egzoz borusundan çıkan kirliliğin miktarını ve türlerini yakalar. Yani bu, kirlilik verilerinin aldığı kadar gerçek dünya.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Elektrikli Araç ve Hibrit Araç Nedir, Aradaki Farklar Nelerdir ?

Buldukları şey, daha yeni, bakımlı dizel motorların kirlilik açısından benzinli motorlara oldukça yakın olduğudur.

Parçacıkları (temelde kurum) havaya püskürtmek için kullanılan dizeller. Ancak partikül filtreleri zorunlu hale getirildiğinden, daha yeni dizeller çok az partikül madde üretir. Tonlarca azot oksit üretmek için kullanılan dizeller. Ancak daha yeni dizel arabalar, emisyon kontrol sisteminin NOx emisyonlarını temizlemek için kullandığı yeniden doldurulabilir üre tanklarıyla birlikte gelir.

Görünüşe göre bu da işe yarıyor. Mal sahibi üre rezervuarını gerçekten yeniden doldurduğu sürece. Ve daha yeni, düşük kükürtlü dizel yakıtla, kükürt kirleticileri de oldukça iyi halledilir.

Dizellerin hareketlerini temizlemesi onlarca yıl aldı. Ancak yenileri oraya ulaşma yolunda iyi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Eskiyen Araçlar Nereye Gidiyor? Kullanılmış Araç İthalatı

Elbette Amerika’da dizel motoru kurtarmak için çok geç olabilir. Dizellerin burada kötü bir şöhreti var ve uzun süre bunu hak ettiler.

Ancak burada dizel motorlar için daha da büyük, uzun vadeli bir tehdit var: Yakıt ikmali için benzinli motordan çok daha ekonomik olan, çok daha az kirlilik oluşturan, gürültü veya titreşim oluşturmayan ve tonlarca düşük torka sahip başka ne var biliyor musunuz? Elektrik motorları.

Akü teknolojisi henüz orada değil, ancak bir noktada bu muhtemelen hem arabalar hem de kamyonlar için bariz bir çözüm olacak.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın