Chatbot Nedir, Nasıl Çalışır? Lugado Chatbot

375
Chatbot Nedir, Nasıl Çalışır? Lugado Chatbot

Chatbot, kullanıcıların dijital ortamlarda insanlarla mesajlaşıyormuş gibi iletişim kurdukları bir sohbet robotudur. Sektör ve markalar için çözümler sunan Lugado; İnsan kaynakları botu, araç asistanı, kullanıcı destek botu ve müşteri ilişkileri çözümleri ile hizmet sunmaktadır.

İşletmelerin müşterileri ile iletişim kurdukları bir yazılım olan Chatbot’un kullanımı günden güne artmaktadır. Peki detaylı bir şekilde Chatbot nedir, nasıl çalışır? birlikte bakalım.

chatbot

Chatbot Nasıl Çalışır?

Chatbotlar, insanların ne istediğini anlamak için yapay zekâ ve doğal dil işlemeyi kullanan ve kullanıcıları istedikleri sonuca yönlendiren yazılım ve uygulamalardır. Müşteri deneyimini iyileştirme görevi üstlenen asistanlardır.

Chatbotlar, insanların sorduğu soruları anlamak için konuşma verilerini kullanabilir ya da bir eğitim süreci ile chatbota öğretilebilir. Chatbotlar kural tabanlı ve Al Chatbotlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kural Tabanlı Chatbotlar; önceden belirlenen anahtar kelimelerle birlikte “evet”, “hayır” gibi kesin yargılarla ilerletilen bir süreçtir. Belirlenen sorularda geçen kelimelere göre belirlenen kurallara bağlı yanıtlar verilir.

AI Chatbotlar; yapay zeka teknolojisini kullanarak doğal dil işleme teknolojisiyle bilgileri işleyerek eldeki soruyu yanıtlar ve soru sayısına doğru orantılı olarak gelişme gösterir. Eğitim süreçleri ve mükemmelleşmesi zaman almaktadır. Fakat iyi bir eğitim sürecinden sonra çok iyi seviyede yarar sağlarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yeni Uzay Kuvvetleri Füzesi Hakkında Merak Edilenler

Chatbot Kullanım Alanları

İşletmelerin tüm süreçlerinden Chatbot kullanımı mümkündür. Günümüzde özellikle e-ticaret sitelerin de chatbot kullanımının yaygın olduğu ve bir gereksinim olduğu görülmektedir.

Müşteri Desteği Sağlamak Amacıyla Chatbot Kullanımı

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile sorunsuz bir iletişim içinde olmak isterseniz, chatbotlar sizler için oldukça faydalı olabilir. Mevcutta olan ya da potansiyel müşterilerinizle birlikte satış öncesi ve satış sonrası hizmet vermek için Chatbotlar en doğru adres.

 Kullanıcıların web sitenizi en etkili kullanabilmeleri için özellikle müşterilere satış öncesi ve satış sonrası desteğin sağlanması çok önemlidir. Chatbotlar müşteri temsilcisi gibi çalışırlar. Sürekli çalışma halindedirler. 7/24 Chatbotlar sayesinde müşterilerinize hizmet verebilirsiniz.

Satışlarınız Arttırmak İçin Chatbot Kullanımı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital dünya da birçok yenilik ve gelişme meydana gelmiştir. Dijital de hızlı olan ve yenilikler uyanlar satışlarını kolaylıkla arttırabilir. Bu nedenle, web sitenizdeki alışveriş etme oranı ne kadar hızlı olursa, potansiyel müşterilerinizin ya da var olan müşterilerinizin satın alma süreci- olasılığı o kadar yüksek olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Space X Kaplama Roketini Kurtardı! İşte Kurtarma Botunun Karşılaştığı Zorluklar!

Lugado Tercih Edilme Sebepleri

Kesintisiz İletişim

Kelime tabanlı ve ifade bazlı sohbet robotlarının aksine, Lugado konuşma tabanlı bir sohbet robotudur. Lugado yazılı ifadeleri anlayabilir, konuşmanın akışını takip edebilir ve en uygun cevabı verebilir. Kullanıcı ile diyolog halinde olur ve kesintisiz bir iletişim sağlamaktadır.

Size Özel

Lugado, sektöre ve markaya özel hizmet vermektedir.  Markanın ihtiyaçlarını belirledikten sonra en etkili çzöümler üretmek için tasarlanmıştır. Whatsapp Business hesabınızla entegre olarak Lugado’yu kullanabileceğiniz gibi, müşterilere cep telefonlarından da kolaylıkla hizmet verebilirsiniz.

Türkçe Kullanım

Türkçe yazabilen, NLP ile müşterilerinizi anlayan ve duygu analizleri ile onların duygu durumlarıyla iletişim kurabilmektedir.  Markalara hizmet vermek amacıyla Lugado Chatbot uygulamaları tasarlanmıştır.

NLP Nedir?

NLP ( Doğal Dil İşleme) doğal dilleri kanonik yapılarını analiz ederek anlamayı veya yeniden üretmeyi amaçlar. Bu analizin insanlara sağladığı kolaylık, yazılı belgelerin otomatik tercümesi, soru cevaplama makineleri, konuşma ve komutların otomatik olarak anlaşılması, konuşma sentezi, konuşma oluşturma, metnin otomatik olarak özetlenmesi, bilgi sağlama gibi birçok başlıkta özetlenebilir.

Teknoloji ve özellikle dijitalin gelişmesiyle birlikte, yukarıda bahsi geçen çözümlerin ve profesyonel yazılımların günlük hayatımızın her alanına girmesini sağlamıştır.

Son zamanlarda NLP Chatbot’un kullanım alanları işletmeler için oldukça önem kazanmıştır.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın