BMW i Vision Circular : %100 Geri Dönüştürülebilir Elektrikli Otomobil

363
BMW i Vision Circular : %100 Geri Dönüştürülebilir Elektrikli Otomobil

BMW i Circular, %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ve tamamen geri dönüştürülebilen bir katı hal paketi kullanan, pille çalışan bir araçtır. Paketin üzerindeki üstyapı, gerekli parça sayısını mümkün olduğunca azaltır ve bu parçaları, sökülmelerini kolaylaştırmak için yapıştırıcılardan, yapıştırıcılardan ve kompozitlerden kaçınarak birleştirir.

Bu, kordonlar, çıtçıtlar, hızlı açılan bağlantı elemanları ve “neşeli füzyon” olarak adlandırılan özel, lazerle oyulmuş bir tutturucu anlamına gelir. (Unutmayın, BMW için ilerlemenin yolu neşedir.) Neşeli füzyon konektörü, özel bir anahtarla tek bir dönüşte takılır ve açılır. Sökme kolaylığı, kablosuz yükseltmeler gibi özelliklerle birleştiğinde, bir aracın kullanım ömrünü uzatabilir.

bmw elektrikli otomobil

Circular’da böbrek ızgara yok, böbrek ızgara, yan yana çalışan iki dijital ekrandan oluşuyor. BMW’nin ikonik çift farları kenarlarda daire şeklinde değil, çift açılı çizgiler olarak görünüyor. Ve markayı tanımlayan üç boyutlu bir logo yerine, yuvarlak kısım alüminyum gövdeye lazerle kazınmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Audi'den Yeni Konsept: Audi Grand Sphere

Bu gövdenin çoğu, Eloksallı Mistik Bronz adı verilen hafif altın anodize kaplamalı geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmıştır. Temper Blue Steel adı verilen bir renge sahip geri dönüştürülmüş, ısıl işlem görmüş çelikten yapılmış arka kısımla tezat oluşturuyor. Ambarın etrafındaki kenar – tamponlar ve yan eşikler – geri dönüştürülmüş plastikten. Bileşimi güçlendiren renkli kauçuk parçacıklarıyla bezenmiş geri dönüştürülmüş kauçuktan yapılmış Canlı Mavi Kauçuk lastiklerle eşleşirler. Tekerlekler, neşeli bir füzyon tutturucu ile merkezlerinde tutulur.

Portal kapılar, ön koltuklara ve minder gibi görünen kısıtlamalarla tepesinde yükseltilmiş arka sıraya kolay erişim sağlar. Yukarıdaki boz ve menekşe renkleri, bol miktarda Eloksallı Mistik Bronz vurgularla nane halılarıyla birleşiyor. 3D baskılı malzemeler, boşa harcanan malzemeyi azalttı. Gösterge panelinin ortasındaki kristal form, Circular’ın “düşüncesini” göstermek için bir ışık gösterisi yaratan kablolu “sinir benzeri yapılar” ile kesilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Audi Skysphere Concept Modeli İncelemesi

Bununla birlikte, enstrümantasyon ve bilgi-eğlence sistemi, ön camın alt kısmının genişliği boyunca yansıtılır. Sürücü, 3D baskılı direksiyon simidindeki çıkıntılara yerleştirilmiş başparmak pedlerini kullanarak neyin görüntülendiğini ve nerede olduğunu kontrol edebilir. UI tasarımcıları, BMW’nin “fijital” olarak adlandırdığı bir arayüz oluşturmak için işlev ve hareketleri gruplandırdı. Fiziksel + dijital, değil mi?

Arka yolcular, lükslerini yukarıdaki tavandaki kısılabilir bir cam panelden, her yolcu için dinleme alanları oluşturabilen hoparlörlerden ve C sütunlarındaki geri dönüştürülmüş iDrive düğmelerinden yapılmış lambalardan alıyor.

Otomobil üreticisi, “bireysel premium mobilite alanında dünyanın en sürdürülebilir üreticisi olmak” istediğini söylüyor. Şu anda markalarındaki araçların ortalama %30 geri dönüştürülmüş malzeme kullandığını söylüyor, hedef bunu %50’ye çıkarmak.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın