Araçlarda Kör Noktalar Nedir?

835
Araçlarda Kör Noktalar Nedir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araçlarda kör noktalar araba kör nokta uyarı sistemi sayesinde fark edilebilen bir durumdur. Genellikle seyir halinde ilerleyen araçlar şerit değişimi yaparken dikiz aynaları yolun bazı kısımlarını göstermeyebilir. Bu görünmeyen noktalara kör nokta adı verilmektedir. Kör nokta sistemine sahip olan araçlarda kaza riski oldukça düşüktür. Bu nedenle araçlarda bu sistemlere yer verilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kör noktalar hem insan sağlığını hem de trafiğin akışını olumsuz olarak etkilemektedir. Araç aynalarının en uygun şekilde ayarlanması sonucunda trafik kazası durumu ortadan kalkmaktadır. Araç aynaları ayarlanırken yolu en iyi şekilde görecek pozisyonda konumlandırılmalıdır. Araç kullanımı esnasında kör noktaların görülmesi sürüşü kolaylaştırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Sıfır Araba Almanın Avantajları Nelerdir? Araba Kampanyaları

Kör Nokta Aynaları Nereye Konumlandırılmalıdır?

Kör nokta aynası nereye takılır? Konusu araç sürücülerinin merak ettiği konulardan biridir. Kör nokta aynasının yerleştirilmesi işlemi her ne kadar zormuş gibi düşünülse de aslında oldukça kolaydır. Aynalar eğer monte edilmiş halde ise araç sürücüsü tarafından kolayca ayarlanabilmektedir. Montajı yapılmamış ise bu konuda yetkili personellerden teknik destek alınmalıdır. Ayna konumlandırılırken yolu en açık şekilde görecek pozisyonda konumlandırılmalıdır. Aynaya engel olacak herhangi bir yapıştırma ya da süs malzemesi asılmamalıdır. Ayna montajı yapılırken en sağlam malzemelerden faydalanılmalıdır. Aksi halde alınacak en ufak darbede aynanın açısı değişip olumsuz durumlar ile karşılaşılacaktır. Özellikle dar açılı aynalara sahip olan araçlarda kullanımını çok daha önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tramer Nedir?

Yan Ayna Ayarı Nasıl Yapılır?

Kör nokta aynasını monte eden kişiler yan ayna ayarı nasıl yapılır? konusu hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedir. Yan ayna ayarı yapılırken araç sürücüsü başını sola yaslayıp araç penceresine dayamalıdır. Daha sonra araç sürücüsü aynayı yolun bir şeridini görecek şekilde konumlandırmalıdır. Bu işlemin ardından sağa orta konsola doğru eğilerek yolcu tarafında yer alan dikiz aynasını da aynı şekilde konumlandırınız. Bu işlemler otomatik ayna ayarlama sistemi olmayan araçlar için uygulanmaktadır. Uzaktan ayna ayarlama düğmesine sahip olan araçlarda bu işlem çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca yapılan ayar daha doğru ve kusursuz bir şekilde olmaktadır.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın