Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

698
Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araç kasko değeri nasıl hesaplanır ve neye göre belirlenmektedir? Nerdeyse tüm araç sahipleri her yıl yeniledikleri zorunlu olmayan ancak avantaj sağlayan kasko işlemlerini yaptırmadan bu soruyu sormaktadır. Kasko değeri; aracınızın marka, model ve üretim yıllına göre belirlenmektedir. Ayrıca aracınızın ortalama piyasa değeri de bu şekilde belirlenmektedir. Araç kasko değer listesi sadece kasko tekliflerinde işimize yaramaz ayrıca motorlu taşıtlar verginiz hesaplanırken de kullanılmaktadır. Kasko araç değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğince düzenli olarak her ay yayınlanmaktadır. 15 yaşından küçük araçlar için kasko değeri piyasaya göre belirlenir ancak araç 15 yaşından büyükse sigorta şirketleri ile anlaşarak kasko değeri belirlenmektedir. 

Araç Kasko Değeri Hesaplama 

Kullandığımız, satın aldığımız tüm araçların değerleri piyasaya göre değişmektedir. Aylık düzenli olarak araç sahiplerine yeni kasko değer listeleri sunulmaktadır. Peki, araç kasko değeri hesaplama işlemleri için ne yapmalıyız? 

  • Aracınızın markası
  • Model yılı
  • Modeli
  • Plakası
  • T.C kimlik numarası

Kullanılarak araç kasko değeri hesaplamanızı kasko sorgulama ekranını kullanarak online bir şekilde dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. 

Sigorta Primi Nedir?

Sigorta işlemi yapan kişilerce prim hesaplaması yapılmaktadır. Ancak bu işlem yapılırken bazı risk faktörleri göz önünde bulundurulur. Risk faktörleri ne kadar büyük olursa sigortalının ödeyeceği primde bu oranda artış göstermektedir. Kasko teklifi alma işlemi sigorta şirketlerine, acentelere, şehirlere, ilçelere göre değişiklik göstermektedir. Kabataslak bir kasko primi öğrenmek için yukarıda belirtilen bilgileri kullanarak bir fiyat alabilirsiniz. Bir araç sahibi aracına yaptırdığı ek giderler, aksesuarlar gibi ekstra bilgileri sigorta şirketine sunarak araç kasko değerini arttırabilir. Olası kaza durumlarında bu giderlerinin de karşılanmasını isteyen kişiler bunları da ayrıca belirtmektedir. 

Sigorta primi belirlenirken;

  • Sürücülerin yaşı
  • Yaptıkları meslek
  • Sürücünün hasar kayıtları
  • Aracın kayıtlı olduğu il
  • Aracın marka ve modeli

Detaylı olarak incelenmektedir. Araç alım ve satımlarında araç sahibi olmak isteyenlerin hızlıca baktıkları kasko değerleri ise ortalama kasko fiyatları olmaktadır. Bunları 1.000 TL’den başlayan fiyatlar ile değerlendirmek en doğrusu olacaktır. Çünkü yukarıdaki detaylı aramalar yapılmadan hiçbir aracın ortalama kasko fiyatı tam olarak belirlememektedir.

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın