Araç Benzin de Çalışmıyor

2533
Araç Benzin de Çalışmıyor

Birçok araç kullanıcısı aracım benzinde çalışmıyor şikayeti ile karşı karşıya gelebilmektedir. Araçlarında LPG olmayan sürücüler bu durumda biraz zorlanabilmektedirler. Sadece benzin olduğu için ve olası bir arıza için oldukça zaman kaybı ve masraf doğabilmektedir ve gideceği yere kadar bazı durumlarda gidememektedirler. Benzinde çalışmama sorunlarının başında ilk öncelikle benzin pompası gibi parçalar yer alabilmektedir.

Zamanla aracın üzerinde bulunan benzin pompası her hangi bir soğutma sistemi bulunmadığı için arıza yapabilmektedir. İlk olarak benzin pompası ufak arızalar yaptığında benzinde silkeleme, benzinde tekleme gibi sorunlar meydana gelir. Bu sorun arızanın ilerlediğinin göstergesidir. Sonralarda ise araç sabahları zor çalışmaya başlar. Bu sorun git gide ilerlemeye devam eder ve bir gün araç benzinde hiç çalışmaz. İlk kontrol edilecek yer benzin pompasıdır ve tamiri pek mümkün değildir. Eğer ki arıza benzin pompasında ise direk yenilenmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Motor rektefiye fiyatları 2020

Araçta hem LPG hem de benzin varsa benzin yakıt sisteminin elektrik tesisatı kontrol edilmelidir. Kesici devrelerde arıza varsa araç benzinde çalışmama yapabilmektedir.

Araç benzinde çalışmıyorsa alttaki maddeler kontrol edilmelidir.

  • Benzin pompası çalışıyor mu?
  • Ateşleme sisteminde problem olması,
  • Elektrik bağlantılarında sorunlar olması,
  • Araç karbüratörlü ise karbüratör kontrol edilmelidir. Karbüratör temizliği sonrası araç benzinle sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Radyatör fan motoru sürekli çalışıyor , Sebebi nedir?

Özellikle karbüratörlü eski tip araçlarda benzinle çalışmamasının ana sebebi karbüratör kirliliğidir. Karbüratör temizliğinden sonra bu motorlar oldukça sağlıklı çalışabilmektedir. Bu yüzden eski tip karbüratörlü motorlu aracınız varsa her yılda bir karbüratör temizliği yaptırılmalıdır. Benzinde çalışmama sorunları genellikle bakımsız arabalarda çok görülmektedir. Araçlarınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmayı unutmayınız.

 

Araçlarda Kör Nokta

Araç kullanırken birçoğumuz aynalardaki kör noktalardan dolayı sorun yaşamışızdır. Bu video ile o kör noktalarda bulunan araçları fark etmek için neler yapmalıyız, izlemekte fayda var. Güvenli sürüşler. 🙂

Bir cevap yazın