Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor Nedenleri ve Çözümleri

3985
Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor Nedenleri ve Çözümleri

Araba kaloriferleri kışın ısınmamızı ve daha keyifli yolculuk yapmamızı sağlar. Kış mevsimi de yaklaştı ve artık kaloriferleri açmanın zamanı geldi. Fakat bazı araçlarda kaloriferler soğuk üflemektedir ve bunların çözümü de oldukça maliyetli olabilmektedir. Öncelikle profesyonel kişilere aracınızı göstermeli ve nokta atışı yaptırmanız gerekebilir. Yoksa oldukça fazla parça değişebilir ve bütçeniz sıkıntıya düşebilir.

Arabamın Kaloriferi Isıtmıyor İse Nedenleri

Kalorifer peteği tıkalı olabilir

Araçta bulunan kalorifer ısıtma petekleri artık eskisi gibi olmayabilir. Özellikle araç uzun zaman su ile kullanıldıysa ve sonrasında antifiriz konulduysa petekler ve radyatör gibi yerler artık tıkanmış ve su geçişi olmadığı için ısıtmayabilir. Kalorifer peteği temizletme, kalorifer peteği şişlemesi yapan yerler mevcut. Fakat öncelikle belirtmek isteriz ki kalorifer peteğiniz bakır ise işlem yapılır. Alüminyum kalorifer petekleri kullan at şeklindedir ve kesinlikle şişleme yapılması tavsiye edilmez. Kalorifer peteği değişimi gerekiyorsa da artık yenisini alabilir ve aracı ısıtabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Radyatör fan motoru sürekli çalışıyor , Sebebi nedir?

Kalorifer peteği fiyatları ne kadar?

Marka ve modele göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat sizler için birkaç markaya ait kalorifer petek fiyatlarını yazalım.

Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) Kalorifer radyatör peteği fiyatları 170 TL

Skoda ( Favorit, Felicia, Forman ) Kalorifer peteği fiyatları 200 TL

Arabanın Kaloriferi Neden Soğuk Üfler

Düğme ve Kalorifer Motoru Arızası
Araçta bulunan kalorifer ızgara yönlendirme düğmeleri bozuk olabilir. Bu sayede sıcak ve soğuk konuma çevrildiğinde içeriden kontrol merkezi bozuk olduğunda hareket edemez ve sıcak hava ulaşamaz.  Ayrıca Kalorifer motoru da arıza yaptığında çalışmayacağı için sıcak hava girişi olmayacaktır. Öncelikle bir elektrik ustasına giderek kalorifer motorunun ve düğmelerin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Düşük termostat takılı olabilir.
Özellikle kış aylarında kalorifer ısıtmama sorunları genellikle termostat derecesinin düşük olmasından dolayıdır. Yazın araçlar hararet yapmasın diye düşük dereceli 74 derece termostat takan kullanıcılar kışın arabayı ısıtamaz. Araba maksimum 74 derecede çalışacağı için yeterli motor sıcaklığına ulaşmaz ve soğuk hava üflemeye başlar. Kış aylarında aracınızın orjinal termostat değerini takmanızı tavsiye ediyoruz.
Araç hava yapmış olabilir
Aracın havası alınmadıysa kalorifer peteklerine su gitmez ve ısıtmaz. Araç havasını ustanıza giderek kontrol ettirebilirsiniz. Hortumlarda kaçak olması aracın her zaman hava yapmasını sağlar. Bu gibi sorunların önüne geçmek için motorda su kaçaklarının olmadığına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın