Airbag (Hava Yastığı) Nedir? Nasıl Çalışır ve Tamiri Varmıdır?

1346
Airbag (Hava Yastığı) Nedir? Nasıl Çalışır ve Tamiri Varmıdır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Hayatımızda her zaman güvene ve korunmaya ihtiyaç duyar. Yaşadığımız ev, işyeri, sokak ve gezdiğimiz her an dikkat ettiğimiz en önemli husus güvenliktir. Araçlar da zamanla insanoğlu için bir yaşam standardı olduğu için her geçen gün yeni yeni güvenlik unsurları ve standartları eklenmiştir. Bilinen ilk hava yastığı 1968 yılında Allen BREED tarafından icat edilmiş olsa da hava yastığının patent başvurularının 1950’li yıllara kadar uzandığını biliyoruz.

Airbag Hava Yastığı tamiri ne kadar?

Herhangi bir trafik kazasında araçta bulunan air bag hava yastığı patlayabilir. Bu gibi durumlarda hava yastıkları tamir edilebilmekte ve programlama yapılarak eski hatalar silinebilmektedir.
Patlayan airbag tamiri her marka modele göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yeni nesil otomobillerde çok fazla hava yastığı olduğu için maksimum güvenlik sağlanmıştır ve bunların tamiri bazı durumlarda oldukça fazla tutabilmektedir. Fakat tamiri de mevcuttur.  Airbag tamiri yaptırırken seçilen firmanın profesyonel olmasına önem gösterilmelidir. Hassas bir iş olduğundan dolayı tamamen kurumsal ve işinden anlayan ekipler ile çalışılmalıdır. Airbag tamiri her ilde değişken fiyatlara sahip olabilir.

Yeni nesil otomobillerde hemen hemen her aracın içinde 12 den fazla hava yastığı bulunur. Klasik direksiyon ve torpido içinden açılan hava yastıklarına çok çeşitli tipler eklenmiş, sürücü ve yolcuları korumak için birkaç tür hava yastığı araca eklenmiştir. Hava yastıklarının varlığı ve çokluğu bazı kesimler tarafından eleştirilse de araba üreticilerin tek maksadı güvenliği arttırmaktır. Bu doğrultuda üreticiler gerek araçları gerekse hava yastıklarını ölümcül testlere tabi tutar, sonuç olumsuz olduğu takdirde yapılan masraflara bakılmaksızın proje iptal edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kış Aylarında Araç Neden Çalışmaz?

Emniyet kemerinin bile gerekli önemi görmediği ülkemizde güvenlik unsurları bir aracın en son bakılan yeri olmasına rağmen hava yastıkları araçlardaki güvenlik unsurunun en güzide bölümünü oluşturur.

Bir cevap yazın